Croaţii i-au trimis acasă pe „leii neîmblânziţi”

0
280

Croaţia s-a impus clar în faţa Camerunului (4-0) în meciul care a avut loc azi-noapte, pe stadionul Amazonia, din Manaus. Olici a deschis scorul în minutul 11, iar după pauză europenii au mai marcat de trei ori. Perisic şi-a trecut numele pe tabela de marcaj în minutul 48, pentru ca  Mandzukici să marcheze o dublă (min. 61 şi min.73). Este cea mai categorică victorie a croaţilor la un turneu final, care rămân în cursa pentru calificare în optimi, urmând să joace o adevărată finală în ultimul meci din grupa A, împotriva Mexicului. Pe de altă parte, camerunezii se văd eliminaţi din competiţie după două meciuri în care nu au înscris niciun gol şi au încasat 5 (0-1 contra Mexicului şi 0-4 cu Croaţia), ultima partidă din grupă, contra Braziliei, fiind importantă doar pentru sud-americani.