Aniversare cu ghimpi pentru Capello

0
357

Rusia şi Coreea de Sud şi-au început cu o remiză, 1-1, aventura la turneul final, est-europenii, gazde în 2018, nereuşind astfel să-i facă un cadou selecţionerului Fabio Capello, care ieri a împlinit 68 de ani.

Asiaticii, triumfători de fiecare dată la debutul în ultimele trei ediţii, au înscris primii, prin Keun-Ho Lee în minutul 68. Acesta a şutat de la distanţă, iar portarul rus Akinfeev a gafat incredibil, scăpând mingea în poartă. Goalkeeper-ul de 28 de ani îşi „anunţase” eroarea cu două intervenţii nesigure, când a respins mingea în faţă.

Kerjakov a restabilit egalitatea în minutul 74. Portarul Jung-Sung Ryong s-a opus în primă fază, dar s-a declarat învins la reluarea atacantului rus. Kerjakov a bifat al 26-lea gol la naţională, egalându-l pe Vladimir Beschastnykh, golgeterul all time al Rusiei.

A fost al doilea meci pentru cele două echipe, precedenta întâlnire fiind câştigată de Rusia, 2-1, în toamna anului trecut, într-un amical.

Rusia       1-1       Coreea de Sud

Stadion: Pantanal – Cuiaba, spectatori: 37.603.

Au marcat: Kerjakov 74 / Keun-Ho Lee 68.

Akinfeev – Eşcenko, V. Berezuţki, Ignashevici, Kombarov – Faizulin, Gluşakov (Denisov 72), Jirkov (Kerjakov 71) – Samedov, Kokorin, Şatov (Dzagoev 59). Selecţioner: Fabio Capello.

Jung-Sung Ryong –Yong Lee, Young-Gwon Kim, Jeong-Ho Hong (Seok-Ho Hwang 72), Suk-Young Yun – Sung-Yueng Ki, Kook-Young Han, Chung-Yong Lee, Ja-Cheol Koo – Chu-Young Park (Keun-Ho Lee 56), Heung-Min Son (Bo-Kyung Kim 84). Selecţioner: Myung-Bo Hong.

Cartonaşe galbene: Şatov 49 / Heung-Min Son 13, Sung-Yueng Ki 30, Ja-Cheol Koo 90.

Arbitru: Nestor Pitana (Argentina).