Liga Europa: Eintracht triumfă în Andaluzia

0
335

La a treia finală europeană majoră, după cele din 1960, în Cupa Campionilor Europeni, cu Real Madrid şi 1980 în Cupa UEFA, cu Borussia M.Gladbach, Eintracht a repurtat aseară, la Sevilla, pe Ramon Sanchez Pizjuan (38.842) primul trofeu major european, Cupa Ligii Europa, învingând pe Glasgow Rangers 1-1, 5-4 d.l.p.. A avut în portarul Kevin Trapp un portar de mare clasă cu multe intervenţii reuşite, între care cea din prelungiri (min. 118) când s-a opus în faţa lui Kevin Kent. Golurile partidei au fost marcate de Joe Ario (min. 57) respectiv Rafael Borre (min. 69). Prin victoria de aseară după un sezon slab (locul 11 în Bundesliga, fără victorie de la 13 martie), Eintracht va participa în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor. Ce paradox: experimentatul Aaron Ramsey împrumutat în iarnă de la Juventus Torino, introdus în teren în min. 118 în locul lui F. Sakala a ratat la lovitura de departajare. 100.000 de fani ai lui Glasgow Rangers au făcut deplasarea în Andaluzia. A fost o finală slabă departe de nivelul unei finale europene, chiar dacă repriza a doua a avut o fizionomie total schimbată, şi, ca în ediţia trecută deznodământul a fost decis de loviturile de departajare.