Eintracht Frankfurt a câştigat Europa League

0
435

Formaţia germană Eintracht Frankfurt a câştigat Europa League, după victoria din finala disputată la Sevilla, pe arena “Ramon Sanchez Pizjuan”, contra scoţienilor de la Glasgow Rangers. Nemţii s-au impus în urma executării loviturilor de departajare, scor 6-5, după 90 şi 120 de minute scorul fiind egal, 1-1.

Prima repriză a fost una fadă, fără ocazii clare, iar cele două goluri au venit în decurs de 12 minute, în partea secundă. Scoţienii, prin Aribo, au penalizat o gafă a adversarilor la centrul terenului, iar columbianul Borre a egalat din centrarea lui Kostic, sârbul aflat la al şaselea assist în actuala ediţie. În prelungiri, Rangers putea închide meciul în minutul 118, dar Kevin Trapp a blocat senzaţional. La penalty-uri, toate execuţiile au fost impecabile, cu excepţia celei a galezului Ramsey, ex-Arsenal şi Juventus, cel mai cunoscut jucător care a evoluat în finală, el fiind introdus pe final, tocmai pentru loviturile de departajare.

Eintracht Frankfurt câştigă al doilea trofeu european din istorie, după ce a mai cucerit Cupa UEFA, în 1980. Deşi s-a clasat abia pe 11 în Bundesliga, Frankfurt n-a piedut niciun meci în drumul spre trofeul Europa League şi se califică în grupele Champions League, fiind a cincea echipă germană care evolua în ediţia următoare a competiţiei, alături de Bayern, Dortmund, Leverkusen şi Leipzig.

Eintracht Frankfurt – Glasgow Rangers 1-1 (0-0, 1-1, 1-1), 6-5, după executarea loviturilor de depatajare.

Au marcat: Borre ’69 /Aribo ’57. La lovituri de departajare, Frankfurt a marcat prin: Lenz, Hrustic, Kamada, Kostic şi Borre. Pentru Rangers au înscris: Tavernier, Davis, Arfield, Roofe şi a ratat Ramsey.

Eintracht Frankfurt: Trapp – Al. Touré, Tuta (Hasebe ’59), Ndicka (Lenz ‘101) – Knauff, D. Sow (Hrustic ‘106), Rode (Jakic ’90), Kostic – Lindström (Hauge ’70), Kamada, Santos Borré. Antrenor: Oliver Glasner

Glasgow Rangers: McGregor – Goldson, Bassey Ughelumba, Barisic (Roofe ‘117) – Tavernier, Jack (Davis ’74), G. Kamara (Arfield ’91), Lundstram – Wright (Sakala ’74, Ramsey ‘117), Aribo (Sands ‘101), Kent. Antrenor: Giovanni Van Bronckhorst.

Arbitru: Slavko Vincic (Slovenia).