Cupa Angliei: Manchester City – învingătoare!

0
405

Suspansul din finala Cupei Angliei, găzduită conform tradiţiei de miticul stadion „Wembley” (85.854 spectatori), în care s-au întâlnit Manchester City, câştigătoarea campionatului şi Cupei Ligii, şi Watford (locul 11), a durat puţin. Watford a avut o ocazie imensă în debutul partidei, prin argentinianul Pereira (min. 11), dar totul a fost un foc de paie. Fiindcă „cetăţenii” au pus stăpânire pe joc şi prin D. Silva (min. 26), R. Sterling (min. 38, 81, 87), De Bruyne (min. 61) şi D. Jesus (min. 68) l-au umilit pe portarul Gomez (38 ani), probabil la ultimul său meci din carieră. Manchester City realizează, prin victoria de aseară, o triplă naţională. Finala a fost şi prima dintre doi antrenori de aceeaşi naţionalitate – Joseph Guardiola şi Javi Gracia, după 2008 (Dave Jones şi Harry Redknapp) şi 2001 (Arsene Wenger şi Gerard Houllier). Dominarea lui Manchester City în repriza secundă a fost covârşitoare. Prin această triplă, Manchester City intră în istorie, reproşându-şi probabil doar eliminarea din sferturile de finală ale Ligii Campionilor de către Tottenham. Un scor de 6-0 în finala Cupei Angliei, spun statisticile, nu s-a mai înregistrat din 1903, adică de 116 ani.