Europa League: O decepţie fără margini, numită Liverpool!

0
296

9c0dcFC Sevilla a repurtat trofeul Europa League, pentru a treia oară consecutiv, în faţa celor de la Liverpool (3-1). Obţinând al cincilea trofeu, în 11 ani, andaluzii – locul 7 în La Liga – devin un club de referinţă, „specializat” în Europa League. A fost o finală de slabă calitate tehnico-tactică, marcată de crisparea ambelor echipe, de greşeli individuale din partea jucătorilor, dar şi a arbitrului suedez Jonas Eriksson, care prin deciziile sale a influenţat deznodământul partidei. Minute în şir, în prima repriză, niciuna dintre protagoniste nu a reuşit să stăpânească tactic jocul, şi abia după marcarea fabulosului gol de către D. Sturridge (min. 35) „cormoranii” vor avea un final de repriză în care se puteau desprinde, ratând din poziţii cu care nu se vor mai întâlni în partea a doua a jocului. Andaluzii puteau fi sancţionaţi în cel puţin două rânduri cu penalty-uri neacordate de conducătorul partidei, fiindcă imaginile video atestă folosirea mâinii de către apărători în suprafaţa de pedeapsă. FC Sevilla a câştigat finala în repriza a doua, înscriind de trei ori, în mai puţin de 30 de minute, ceea ce este aproape incredibil. Marcând în primul minut de joc, după pauză  (min. 46) prin K. Gameiro, la o învăluire a fundaşului Mariano – adversarii părând anesteziaţi -, andaluzii vor intra în joc. În timp ce, „cormoranii” vor dispărea din joc, pierzându-se în faţa presingului constant al jucătorilor lui Unai Emery. Vor eşua, inexplicabil, Coutinho şi Firmino, exact piesele pe care J. Klopp mizase enorm.  Împotriva cursului jocului, Coke (min. 64 şi 70) va marca două goluri, cel de al doilea fiind contestat pentru offside, arbitrul asistent semnalizând acest lucru. Emblematicul coach, Jurgen Klopp, la conferinţa de presă, va mărturisi că egalarea a fost momentul în care echipa sa şi-a pierdut încrederea de sine. A mai stăruit şi asupra faptului de arbitrul a defavorizat echipa sa, şi nu a fost departe de adevăr, fiindcă dacă lui Dejan Lovren i s-a anulat un gol, marcat cu capul la o lovitură de colţ, pentru offsaid la Daniel Sturdge (min. 39), lui Coke i s-a validat golul doi, după ce arbitrul asistent semnalase offsaid. Jurgen Klopp a mai eşuat o dată, cu FC Liverpool, după ce o făcuse şi cu Dortmund. În sezonul viitor, echipa sa nu va participa în cupele europene intercluburi, ceea ce va fi greu de suportat de simpatizanţii echipei. Care şi aseară şi-au însoţit echipa la Basel, pe St. Jakob-Park (34.429 spectatori). Duminică, FC Sevilla dispută şi finala Cupei Regelui cu FC Barcelona.