Arbitrajul partidei Real Madrid-Bayern Munchen, aspru criticat în presa europeană

0
297

asNumeroase ziare de sport europene au pus, astăzi, în discuţie arbitrajul lui Viktor Kassai, cel care a condus partida Real Madrid-Bayern Munchen  (4-2 d.p.). Eliminându-l pe Arturo Vidal, Viktor Kassai „nu a comis o singură eroare ci a completat o listă a greşelilor”, scrie cotidianul catalan Sport, care mai adaugă că arbitrul i-a masacrat pe germani ajutând clar prin deciziile sale pe Real Madrid. Cristiano Ronaldo a marcat două goluri din ofsaid, iar Casemiro n-a primit cartonaş roşu. Un alt ziar spaniol, Mundo Deportivo, vorbeşte de „scandal pe Bernabeu” şi evocă hat-trick-ul lui CR7. Până şi AS recunoaşte „arbitrajul controversat” prin eliminarea injustă a lui Vidal, ofsaid-ul din minutul 104 la CR7, când a dus scorul la 2-2, „discutabil fiind însă şi penalty-ul transformat de Lewandowski”. Presa spaniolă relatează despre intevenţia poliţiei după partidă pentru calmarea bavarezilor Vidal, Alcantara şi Lewandowski, intraţi în vestiarul arbitrilor pentru a-şi exprima nemulţumirea. Cotidianul german Bild vorbeşte de „un sfert de finală amar”. Die Welt, la rândul său, estimează că echipa germană a fost dezavantajată. În Italia, Corriere dello Sport vorbeşte de „scandal”: „la Madrid, arbitrul a eliminat Bayern-ul lui Ancelotti”.