Bayern Munchen, învinsă de Leipzig

0
1389

În etapa a 27-a din Bundesliga, Bayern Munchen a pierdut cu 2-1 în deplasare cu RB Leipzig. Sandro Wagner a deschis scorul în minutul 12 pentru echipa lui Heynckess, iar Keita a egalat până la pauză. Timo Werner a înscris în minutul 56 golul victoriei echipei din fosta Germanie de Est. Vedeta Lewandowski a intrat pe teren în minutul 72. Este a treia înfrângere din acest campionat pentru bavarezi, după cele cu Monchengladbach și Hoffenheim, și a patra din tot sezonul în toate competițiile.

Într-un alt meci de duminică, Dortmund a câștigat acasă cu Hannover, scor 1-0, belgianul Batshuayi, împrumutat de la Chelsea, marcând al șaselea gol de la venirea pe Signal Iduna Park.

În clasament, Bayern are 66 de puncte, fiind la 17 puncte de următoarea clasată, Schalke, iar pe 3 este Dortmund cu 48 de puncte.