Manea şi Hreniuc au intrat pe final în egalul naţionalei under 19 cu Israelul

0
290

Juniorii Universităţii Craiova, Alin Manea şi Raul Hreniuc, au evoluat în ultima parte a meciului amical pe care naţionala under 19 a României a terminat-o la egalitate, scor 1-1, în deplasare, în faţa echipei similare a Israelului. Aceasta din urmă se impusese în prima dispută amicală dintre cele două formaţii, scor 1-0, tot săptămâna aceasta. Golul naţionalei pregătite de Andrei Siper a fost marcat de căpitanul Cicâldău, în minutul 19, iar replica gazdelor a venit în minutul 81. Pentru România U19 au evoluat: Suciu – Rogoza (75 Hreniuc), Ciobotariu, Dudea (86 Mailat), Chelaru (90 Panait) – Dr. Cojocaru, Chivari (84 Mih) – Al. Stoica (84 Al. Manea), Cicâldău (75 P. Petre), Vâlceanu (67 Dulca) – Cr. Ene (67 Botă). Naţionala U19 a României va participa în perioada 24-29 martie 2016 la Turul de Elită pentru calificarea la Euro 2016 din Germania. Tricolorii fac parte din grupa a treia, care va fi găzduită de Austria, şi vor juca după următorul program: pe 24 martie, ora 12, Cehia – România; 26 martie, ora 16.30: România – Austria; 29 martie, ora 19, Slovacia – România. Pentru a se califica la CE din Germania (11-24 iulie), reprezentativa pregătită de Andrei Spier trebuie să câştige grupa.