CM de handbal (M): Spania şi Croaţia, aproape de semifinale

0
462

Partidă intensă, cu mult suspans, aseară la Viena, între Croaţia şi Germania. Croaţii au fost conduşi, chiar cu 5 goluri diferenţă (13-8) în prima repriză şi (17-12) în repriza secundă, dar în finalul partidei au revenit, şi când Germania avea un jucător eliminat, dublii campioni olimpici s-au desprins prin golul lui Karacic (25-24). Germania avea nevoie vitală de victorie pentru a mai spera la semifinale. Într-o altă partidă Spania, campioană europeană, a trecut de Austria, nu fără emoţii (30-26), consolindu-şi poziţia în grupa I. Într-o altă partidă Belarus a învins Cehia (28-25). Clasament: Spania 6p, Croaţia 6p, Germania 2p, Austria 2p, Belarus 2p, Cehia 0p. Mâine, 20 ianuarie, sunt programate partidele: Croaţia – Cehia (ora 17.00), Belarus – Spania (19.15), Austria – Germania (21.30). Grupa a II-a programează astăzi partidele: Portugalia – Islanda (ora 15.00), Slovenia – Ungaria (17.15), Norvegia – Suedia (21.30). Ultimele rezultate: Slovenia – Islanda 30-27, Portugalia – Suedia 35-26, Norvegia – Islanda 36-29. Clasament: Norvegia 4p, Slovenia 4p, Portugalia 2p, Ungaria 2p, Islanda 0p, Suedia 0p.