Fotbal: Real – învinsă pe „Bernabeu ” de Celta, în turul sferturilor Cupei Spaniei!

0
267

Surpriză de proporţii, miercuri seară, la Madrid, unde Real a fost depăşită, scor 1-2, de Celta Vigo, în manşa tur a sferturilor de finală din Cupa Regelui. După o primă repriză imaculată, galicienii au deblocat tabela prin principalul lor om de gol, Iago Aspas (64). Cinci minute mai târziu (69), Marcelo a egalat cu o torpilă din interiorul suprafeţei de pedeapsă, însă Celta a revenit în avantaj aproape instantaneu, datorită unui punct semnat de Jonny Castro (70).

Într-o altă partidă, Deportivo Alaves s-a impus cu 2-0, pe final (Ibai Gomez 90, 90+4), în fieful lui Alcorcon, singura echipă de ligă inferioară (a doua) ajunsă în Top 8.

Astăzi (joi) se joacă şi celelalte partide, acestea fiind Atletico Madrid – Eibar şi Real Sociedad – Barcelona.