Danciu, gol la debutul pentru naţionala U21

0
253

Autorul golului victoriei Universităţii Craiova în derby-ul cu Dinamo, Marian Danciu, a marcat la debutul pentru naţionala U21 a României, în succesul cu 5-0 în faţa Albaniei. Întrat pe teren în minutul 58, când scorul era 4-0, Danciu a închis tabela, în minutul 85 al partidei din Giuleşti, din preliminariile Euro 2025 la U21. Celelalte goluri au fost reuşite de L. Munteanu ‘7 (pen.), M. Ilie ’15, R. Ilie ’37 şi Grameni ’55.

Selecţionerul Daniel Pancu a folosit formula: Sava – Pantea, Ignat, M. Ilie, Amzăr (Borza ’46) – Corbu, Vulturar (Akdag ’71), Grameni – Mazilu (Musi ’71), L. Munteanu (Blănuţă ’71), R. Ilie (Danciu ’58).

În alt meci din grupă, Elveţia a învins Armenia cu 5-0. Elveţia ocupă primul loc, cu 10 puncte (4 jocuri), urmată de România, 9 puncte (4 j), Albania, 9 p (5 j), Finlanda, 3 p (3 j), Muntenegru, 3 p (3 j), Armenia, 1 p (5 j). La turneul final din Slovacia se vor califica cele nouă câştigătoare ale grupelor preliminare şi cele mai bune trei formaţii de pe locurile secunde. Marţi, de la ora 19:30 (în direct la ProArena), România joacă în deplasare cu Elveţia.