SCM Craiova s-a calificat din nou în grupele EHF!

0
400

Într-o atmosferă superbă în Sala Polivalentă, creată de 3.500 de fani, SCM Craiova continuă cursa pentru apărarea trofeului EHF, eliminând Borussia Dortmund şi obţinând calificarea pentru al doilea an la rând în grupele competiţiei, cu scorul general 38-35. După victoria din tur, din Germania, 19-17, pentru echipa din Bănie returul a fost unul şi mai greu, ţinând cont că Ana Maria Ţicu, unica reprezentantă a Craiovei la naţionala României, se accidentase grav cu câteva zile. Fetele lui Bogdan Burcea au condus la pauză cu 10-9, dar au trecut prin mari emoţii în partea secundă, când nemţoaicele au avut 15-12 şi ocazia de a se desprinde. Finalul a fost tensionat, iar portarii Craiovei, Stanciu şi Dzhukeva, s-au apropiat de nivelul Clarei Woltering, goal-keeper-ul de legendă al Germaniei, care a avut o nouă prestaţie formidabilă. Suspansul în privinţa calificării s-a menţinut până cu un minut înainte de final, iar golul victoriei a venit în ultima secundă.

Au jucat pentru SCM Craiova: Stanciu, Dzhukeva (portari), Zamfir 5 goluri, Trifunovic 4, Nikolic 3, Gjorchevska 3, Tătar 2, Tănăsie 1, Vizitiu 1, Seric, Şelaru.