Naţionala under 19, înfrântă, dar calificată

0
318

În ultimul meci din cadrul grupei a XI-a de calificare la Turul de Elită pentru EURO 2016, naţionala under 19 a României a cedat cu 3-1 în faţa Elveţiei, la Oradea, pe stadionul ”Iuliu Bodola”.  Cele două echipe erau calificate deja în faza următoare, dar miza era câştigarea grupei, pentru care ”tricolorii” aveau nevoie de o victorie, iar oaspeţii de cel puţin un egal. Patrick Petre a deschis scorul în minutul 20, dar Elveţia a marcat după pauză prin Alpsoy, Gjorgjev şi Cani, ultimul din lovitură de pedeapsă, executată la poarta apărată de atacantul Botă, după ce portarul Pop fusese eliminat la faza precedentă. După două victorii la acelaşi scor, 2-0, România a abordat ultimul meci din grupă cu aceeaşi formulă tactică, dar cu o serie de schimbări în ceea ce priveşte jucătorii. Astfel, jucătorul Craiovei, Raul Hreniuc, a fost titular în premieră şi a avut o ocazie de a marca, la 1-0. Selecţionerul Andrei Spier a mizat pe echipa: Pop – Rogoza, Dudea, R. Popa, Pham – Chivari, Hreniuc – Al. Stoica (57 Cojocaru), Cicâldău, Vâlceanu (10 P. Petre) – Botă.