UCL: Dortmund câştigă pe Alvalade, Real furnizează scorul serii, ! Rezultatele complete înregistrate marţi

0
343

Cel mai intersant meci al zilei de marţi, care a opus lui Sporting Lisabona replica Borussiei Dortmund, a fost câştigat de formaţia germană, scor 2-1. Oaspeţii arenei Jose Alvalade au punctat repede, în minutul 9, prin Aubameyang, rezultat de avea să fie dublat înaintea pauzei (43), odată cu reuşita puştiului Weigl. Gazdele au redus din diferenţă la jumătatea părţii secunde (67), la serviciu găsindu-se Bruno Cesar. În aceeaşi grupă (F), Real Madrid a oferit scorul serii, 5-1, pe Bernabeu, cu Legia Varşovia.

În grupa G, Porto a revenit la Bruges după pauză, 2-1 (0-1), victoria venind în prelungirile meciului, dintr-un penalty. Pe de altă parte, în grupa E, fostul jucător al lui CFR Cluj, Lacina Traore, a pedepsit-o pe Monaco, după ce formaţia din Principat l-a împrumutat la ȚSKA Moscova. Ivorianul a deschis scorul pentru ruşi în minutul 34, dar monegascii au reuşit în cele din urmă să obţină o remiză, graţie unui punct semnat de portughezul Bernardo Silva (87).

Faza grupelor, etapa a 3-a, rezultatele complete consemnate marţi

• GRUPA E
  • ȚSKA Moscova – Monaco 1-1 (Lacina Traore 34 / Bernardo Silva 87)
  • Leverkusen – Tottenham 0-0
  • Clasament: 1. Monaco 5p, 2. Tottenham 4p, 3. Leverkusen 3p, 4. ȚSKA 2p.
  • GRUPA F
  • Real Madrid – Legia Varşovia  5-1 (Bale 16, Jodlowiec 19 aut., Asensio 37, Vazquez 68, Morata 84 / Radovic 22 pen.)
  • Sporting Lisabona – Dortmund 1-2 (Bruno Cesar 67 / Aubameyang 9, Weigl 43)
  • Clasament: 1 Dortmund 7p, 2. Real Madrid 7p, 3. Sporting 3p, 4. Legia 0p.