AC Milan, set alb în Europa League, Viitorul, învinsă de Salzburg

0
53

Fosta adversară a Ştiinţei din Europa League, AC Milan, s-a distrat pe San Siro cu macedonenii de la Skendija, scor 6-0. Montolivo şi Andre Silva au reuşit câte o dublă, iar Borini şi Antonelii au completat “setul alb”.

Urmmătoarea adversară a Craiovei în Liga I, Viitorul, a pierdut acasă cu Salzburg, scor 1-3, şi este ca şi eliminată din competiţie.

Surpriza serii s-a produs la Amsterdam, finalista Europa League fiind învinsă de Rosenborg. Alt rezultat nescontat a fost victoria cu 2-0 a lui Vardar Skopje contra lui Fenerbahce.

Andrei Ivan nu a fost inclus în lotul lui Krasnodar în victoria cu 3-2 asupra Stelei Roşii Belgrad.

Cosmin Moţi şi Claudiu Keşeru au fost titulari  la Ludogoreţ, iar fundaşul a marcat primul gol în victoria cu 2-0.

Măţel nu a evoluat la Dinamo Zagreb, nici Rotariu la FC Bruges.

Rezultatele play-off-ului Europa League, prima manşă: 

Viitorul – FC Salzburg 1-3 (Ţucudean 7 / Hwang 2, Wolf 28, Dabbur 31)

Apollon – FC Midtjylland 3-2 (Kyriakou ’15, Jander ’70, Pittas 90+1 / Sorloth ’38, ’74)

BATE Borisov – Oleksandria 1-1 (Ivanici ‘8 / Banada ’19)

Dinamo Zagreb – Skenderbeu 1-1 (A. Henriquez 90+5 / Latifi ’37)

FK Krasnodar – Crevna Zvezda 3-2 (Ignatiev ’20, Claesson ’46, Petrov ’66 / Srnici ’57, Peisici ’71) 
Hafnarfjdour – Sporting Braga 1-2 (Bjornsson ’40 / J.P. Dias Fernandes ’62, N. Stojiljkovic ’79)

PAOK – Ostersunds FK 3-1 (Matos ’38, Prijovici ’77, ’88 p. / Nouri ’21)

Vardar Skopje – Fenerbahce 2-0 (T. Barseghyan ’20, M. Topal 90 +2 autogol)

Viktoria Plzen – AEK Larnaca 3-1 (M. Bakos ’29, ’74 p. D. Kolar ’36 / Acoran ‘8)

 Ludogoreţ – Suduva Marijampole 2-0 (C. Moţi ’61, Jura ’76) 
Panathinaikos – Athletic Bilbao 2-3 (R. Lod ’29, Cabezas ’55, / Aduriz ’68, O. de Marcos ’71, Aduriz ’74 p.)

Altach – Maccabi Tel Aviv 0-1 (V. Kjartansson ’68)

AC Milan – Skendija 6-0 (An. Silva ’13, 28, R. Montolivo ’25, ’85 F. Borini ’67, Antonelli ’69)

Ajax – Robenborg 0-1 (S. Adegbenro ’77)

FC Bruges – AEK Atena 0-0
Legia Varşovia – Sheriff Tiraspol 1-1 (K. Hamalainen ’76 / )

NK Domzale – Olympique Marseille 1-1 (Vetrih ’12 / Sanson ’63)

NK Osijek – Austria Viena 1-2 (Ejupi ’15 / Monschein ’26, R. Holzhauser ’60)

Partizan Belgrad – Videoton 0-0

Everton – Hajduk Split 2-0 (M. Keane ’30, I. Gueye ’44)

Maritimo – Dinamo Kiev 0-0

Utrecht – Zenit Sankt Petersburg 1-0 (Labyad ’77)