Supercupa Spaniei: Bascii de la Bilbao, la primul trofeu după 31 de ani!

0
299

Învinsă cu 4-0 în partida tur, la Bilbao, Barca şi-a făcut iluzii că poate întoarce rezultatul pe Camp Nou, în faţa a 88.834 spectatori. Nu s-a produs însă vreun miracol, partida retur încheiindu-se indecis (1-1), chiar dacă Luis Enrique modificase axul central al defensivei, Pique şi Mascherano substituindu-i pe Barthra şi Vermaelen, Rakitic îl înlocuise pe Roberto, iar Mathieu pe Adriano. Dacă a reuşit deschiderea scorului prin Messi (min. 44), la o centrare a lui Rakitic, „filtrată” de Suarez, catalanii s-au văzut rămaşi în inferioritate prin eliminarea lui Pique, în urma unui dialog cu arbitrul asistent (min. 57). Şi astfel misiunea Barcelonei a devenit imposibilă, deşi Pedro (min. 57) şi Rakitic (min. 59) au irosit oportunităţi. Şi aşa cum se întâmplă în fotbal, nu rareori, Aritz Aduriz, care marcase trei goluri în partida retur a profitat de un duel aerian, câştigat de De Marcos în faţa lui Mathieu şi l-a executat în doi timpi pe Bravo (1-1), revenit între buturi, după ce Van Der Stegen îl nemulţumise pe Luis Enrique. În minutul 87 Kike Sola, intrat în joc de doar şase minute, în urma unei altercaţii cu Mascherano a fost eliminat. O remiză istorică pentru clubul basc, care îşi adjudecă primul trofeu după 31 de ani. A 30-a Supercupă a Spaniei merge la Bilbao.Ca o curiozitate, Bilbao şi Barcelona se reîntâlnesc duminică pe San Mames, în prima etapă din La Liga. Pierderea Supercupei Spaniei a evidenţiat un lucru: defensiva Barcelonei e fragilă. 17 goluri primite în opt partide nu este bilanţul reprezentativei San Marino în preliminariile lui Euro 2016, ci al Barcelonei în meciurile de pregătire plus cele două Supercupe (5-4 d.p. cu Sevilla în Supercupa Europei şi 1-5 cu Bilbao).