Liga Campionilor: Tottenham – meci antologic cu Manchester City!

0
376
Returul sfertului de finală dintre Manchester City şi Tottenham, disputat aseară, pe Etihad Stadium (53.348 spectatori) va rămâne multă vreme în memoria spectatorilor. După eşecul de anul trecut, în aceeaşi fază a competiţiei, cu Liverpool, „cetăţenii” au avut un retur, şi de data aceasta, după un scenariu incredibil, aproape hollywoodian (4-3, 0-1). Actorul principal al acestei partide nebune poate fi considerat sud-coreanul Son Heung-min, cu două realizări memorabile în minutele 7 şi 12, după ce Raheem  Sterling deschisese scorul (min. 4). În minutul 11, Bernardo Silva a adus egalarea pe tabela de marcaj, iar zece minute mai târziu „cetăţenii” luau avantaj prin acelaşi Raheem Sterling, într-o seară fastă. Lucrurile păreau rezolvate în minutul 59, când Sergio Aguerro a adus scorul la 4-2 pentru echipa sa. Dar, Mauricio Pochetino nu venise să se apere. Şi în minutul 73, Fernando Llorente, intrat în locul lui Moussa Sissoko, la o lovitură de colţ a marcat golul trei, izbăvitor, al echipei sale şi calificarea părea asigurată. A urmat o fază incredibilă (min. 90+2) când acelaşi Raheem Sterling a marcat, dar arbitrul turc Cuney Cakîr a refuzat golul pentru offsaid, la Aguerro, în urma consultării VAR. De 57 de ani Tottenham nu mai ajunsese în semifinalele Ligii Campionilor. Manchester City deşi a avut în Kevin De Bruyne un tactician de mare talent, adevărat dirijor, nu a putut accede în semifinale, pentru că în defensivă Aymeric Laporte a comis gafe de nescuzat. Mauricio Pochetino, la conferinţa de presă, a declarat despre jucătorii săi că au probat caracter şi personalitate, comportându-se ca nişte eroi. Absenţa lui Henry Kane, starul echipei, a fost compensată de inteligenţa sud-coreeanul Son Heung-min, generos cu efortul şi autor… a trei goluri în dubla confruntare. Manchester City a fost lipsită de şansă fiindcă în partida tur a irosit o lovitură de pedeapsă. Sâmbătă cele două echipe se vor întâlni într-o partidă de campionat, în care amândouă au nevoie imperativă de victorie: „cetăţenii”, în lupta pentru titlu, în Premier League, cu Liverpool, pot plăti scump orice punct pierdut, în timp ce Tottenham – locul 3, cu 67 puncte – este urmărită de de Arsenal şi Chelsea, fiecare cu câte 66 puncte.