La Liga: Athletic Bilbao scufundată pe Camp Nou

0
462

Partida dintre FC Barcelona şi Athletic Bilbao a început cu o lovitură de teatru, mai rară, inclusiv în campionatul Spaniei. În faţa a 68.019 de spectatori pe Camp Nou, uimiţi, Pique – fundaşul central al Barcelonei – presat de Munian a greşit în propria suprafaţă de pedeapsă, pierzând balonul, dar bascul Eraso l-a trimis peste transversală de la punctul de pedeapsă. Ce ocazie! În faza următoare Luis Suarez, angajat în adâncime, i-a luat faţa apărătorului Etxeita, prin obstrucţie, trecută cu vederea de arbitrul Mateu Lahoz Antonio Miguel şi portarul Gorka Iraizoz a avut o intervenţe neclară, fiind eliminat pentru fault, fiindcă atacantul uruguayan a plonjat teatral. Penalty pentru FC Barcelona, iar la o oaspeţi, Iker Munian a cedat locul portarului de rezervă, Jago Herrerin, intrat în joc. În inferioritate numerică, bascii lipsiţi de Aritz Aduriz şi Roul Garcia vor rezista cu dificultate o repriză, când vor limita scorul, dar se vor prăbuşi după pauză. Scor final 6-0 pentru Barcelona. Marcatori: L. Messi (min. 7 – penalty), Neimar (min. 31), Rakitici (min. 62), Luis Suarez (min. 47, 67, 83). În clasament: Athletico Madrid (47 p.), FC Barcelona (45 p. cu un meci mai puţin), Real Madrid (43 p.). Alte rezultate: Getafe – Espanyol Barcelona 3-1, Las Palmas – Atletico Madrid 0-3, Real Madrid – Sporting Gijon 5-1, Valencia – Rayo Vallecano 2-2. Partida Eibar-Granada se dispută astăzi.