Campionatul Mondial de handbal feminin: Marea finală – un clasic!

0
202

Emblematicul antrenor al echipei de handbal a Franţei, Olivier Krumbholz (65 ani) a anunţat că este ultima sa Cupă Mondială. Pe care, evident, doreşte să o câştige. În marea finală de astăzi se reîntâlnesc reprezentativele Franţei şi Norvegiei, care s-au mai confruntat în ultima partidă din grupa din care au făcut parte, adjudecată de franţuzoaice (24-23). Cele două mari echipe al Europei se reîntâlnesc pentru a 5-a oară în finala unui Campionat Mondial şi în avantaj se află scandinavele (3-1). Norvegia s-a caliicat greu (29-28) în ultimul act al competiţiei, după o partidă electrizantă cu Danemarca (cu prelungiri) şi îi poate ridica o statuie lui Henny Ela Reistag (15 goluri din 17 aruncări) autoarea golului victoriei în ultima secundă a partidei. Franţa n-a avut probleme cu Suedia (37-28), cu o primă repriză de excepţie (19-11) şi una senină şi solidă în continuare.