Real Madrid a câştigat al 34-lea titlu în La Liga

0
495

Real Madrid a cucerit cel de-al 34-lea titlu din istorie, cu o etapă înainte de finalul sezonului, după ce a învins-o pe teren propriu pe Villarreal cu 2-1, prin dubla lui Karim Benzema, iar Iborra a punctat pentru oaspeţi. Ultimul titlu al madrilenilor a fost cucerit în acum 3 ani, tot cu Zinedine Zidane pe bancă, între timp Barcelona fiind campioană.

Seara a fost aproape perfectă pentru madrileni (era totală dacă fanii ar fi avut voie să fie pe stadion ori să sărbătorească în piaţa Cibeles), fiindcă Barcelona a pierdut acasă cu Osasuna, scor 1-2. Oaspeţii au marcat golul decisiv în prelungiri, pe contraatac, după ce Messi egalase din lovitură liberă.

Real Madrid, care la întreruperea sezonului avea 2 puncte în spatele Barcelonei, a câştigat toate meciurile după reluarea campionatului şi a profitat de paşii greşiţi ai rivalei. Pentru madrileni va urma returul din sferturile UCL, cu Man City, englezii câştigând în tur pe Bernabeu cu 2-1.

Real Madrid, Barcelona, Atletico şi Sevilla vor juca în Champions League.

Mallorca este a doua retrogradată, alături de Espanyol. Cea de-a treia echipă care merge în Segunda Division se va alege între Leganes (35 de puncte) şi Celta Vigo (36 de puncte). Celta are avantajul că în ultima etapă va juca la retrogradata Espanyol, în timp ce Leganes are acasă cu Real Madrid.

Rezultatele etapei a 36-a:

Real Madrid – Villarreal 2-1 (K. Benzema 28, 75 / Iborra 84)

Barcelona – Osasuna 1-2 (L. Messi 62 / A. Jose 16, R. Torres 90+4)

Real Sociedad – Sevilla 0-0

Getafe – Atletico Madrid 0-2 (M. Llorente 54, Thomas 80)

Athletic Bilbao – Leganes 0-1 (Guerrero 81, R. Assale 90+4)

Mallorca – Granada 1-3 (Cucho 20 / V. Diaz 45+1, A. Montoro 69, A. Puertas 90+7)

Celta Vigo – Levante 3-3 (S. Mina 36, I Aspas 45+1, G. Fernandez 87 / E. Bardhi 11, 28, B. Mayoral 52)

Betis Sevilla – Alaves 1-2 (Loren 90+4 / Joselu 53, R. Ely 78)

Valencia – Espanyol 1-0 (K. Gameiro 17)

Eibar – Valladolid 2-1 (P. Bigas 21, T. Inui 28, P. De Blasis 90+2 / S. Guardiola)