Cupa Mondială: Americanii marchează…în secunda 29!

0
291

După două întâlniri anterioare (favorabile africanilor) în 2006 (2-1, în primul tur) şi în 2010, în optimile de finală (2-1 după prelungiri), Ghana şi SUA s-au confruntat pentru a treia oară la Cupa Mondială (grupa G). „Black Stars”, cu mulţi jucători din Ligue 1, n-au mai reuşit aceeaşi performanţă. Debutul a fost catastrofal pentru ghanezi care au încasat gol chiar în secunda 29, marcator Dempsey, căpitanul echipei. Prima repriză a pus în lumină lacunele Ghanei, în principal jocul său stereotip. La reluare, James Apiah, Muntari şi Gyan i-au dat frisoane lui Howard, portarul SUA, care a avut intervenţii magnifice. Egalarea a venit târziu (min. 82), când Andre Ayew l-a învins pe portarul Howard. Africanii au crezut în şansele lor, însă au primit gol la o fază fixă (min. 86) în care Brooks l-a dominat pe Boye într-un duel aerian. Solidă şi solidară,  banda lui Jurgen Klismann a arătat frumoase resurse mentale care o legitimează pentru o calificare în optimile de finală. Jucătorul meciului a fost considerat Clint Dempsey pentru bunele sale calităţi tehnice şi inteligenta conservare a balonului în momentele nevralgice pentru echipa sa. Se pare că Mondialul s-a încheiat însă pentru Jozy Altidore, atacantul lui Sunderland, fost la Villarreal, care a părăsit terenul accidentat. Aşadar, Ghana-SUA 1-2 (0-1), un scor fabulos pentru americani.