Primul internaţional din istoria Ştiinţei a încetat din viaţă

0
1047

Fosta extremă din anii 60-70, Florea Martinovici, a decedat la vârsta de 71 de ani

Florea Martinovici, fosta extremă a Ştiinţei din perioada 1967-1972, a încetat ieri din viaţă la vârsta de 71 de ani. Martinovici a venit în Bănie de la Jiul Petroşani şi a devenit primul fotbalist al Universităţii Craiova convocat la echipa naţională. Martinovici are două selecţii sub tricolor, în meciurile cu Cipru din 1967, scor 7-0, în care a şi marcat, şi cel cu Elveţia din 1968, scor 2-0. Când a evoluat contra naţionalei helvete, în noiembrie 1968, Martinovici fusese adus deja în Bănie. Martinovici a evoluat atunci alături de fotbalişti precum Lucescu, Dumitrache, Domide, Sătmăreanu, Boc, Radu Nunweiler, Mocanu sau Dembrovschi, cel din urmă înlocuindu-l pe jucătorul Ştiinţei în minutul 79, la scorul de 2-0. Pe lângă faptul că a fost primul jucător convocat la naţionala mare de la Universitatea Craiova, Martinovici a mai înregistrat două premiere alături de echipa din Bănie, fiind pe teren la prima apariţie în cupele europene a Ştiinţei, dar şi prima partidă disputată de alb-albaştri pe stadionul „Central”, actualul „Ion Oblemenco”. La Universitatea, Martinovici a fost coleg, printre alţii, cu Oblemenco, Bălan, Deselnicu, Strâmbeanu, cărora li s-a alăturat în lumea celor drepţi, dar şi cu supravieţuitorii acelei generaţii, Velea, Niculescu, Ivan, Donose, etc.

Martinovici a renunţat la cariera fotbalistică în 1972, dedicându-se celei de inginer. Ajuns la 71 de ani, Martinovici a jucat în week-end-ul trecut la Corabia o repriză într-un meci al fostelor glorii, dedicat lui Ion Oblemenco. Înmormântarea va avea loc vineri. Odihnească-se în pace!