PSG şi Borussia Dortmund, în semifinalele Champions League

0
85

În prima semifinală a Champions League se vor întâlni PSG şi Borussia Dortmund, echipe care s-au duelat şi în faza grupelor (2-0 pentru francezi pe Parc de Princes şi 1-1 pe Signal Iduna Park).

Campioana Franţei a reuşit să elimine FC Barcelona, impunându-se cu 4-1 în deplasare, după ce pierduse acasă cu 3-2. Catalanii au deschis scorul prin Raphinha, autorul unei duble în tur, dar Istvan Kovacs l-a eliminat pe stoperul Araujo, iar PSG avea să întoarcă rezultatul şi soarta calificării, prin golurile marcate de: Dembele 40, Vitinha 55 şi Mbappe 61, 89. Istvan Kovacs i-a mai eliminat şi pe Xavi şi pe antrenorul cu portarii al Barcei, iar fratele şi totodată secundul lui Xavi a primit galben de la arbitrul român.

Borussia Dortmund a reuşit şi ea remontada, după ce pierduse cu 2-1 în deplasare cu Atletico Madrid. Deşi nu l-au avut pe marcatorul din tur, Haller, nemţii au condus cu 2-0 la pauză, goluri Brandt (34) şi Maatsen (39). Trupa lui Simeone a egalat după pauză (Hummels 49 – autogol şi Correa 64), dar Dortmund a mai punctat prin Fullkrug (71) şi Sabitzer (74).