Liga Campionilor: După Real Madrid, Ajax a eliminat şi pe Juventus!

0
429

Ajax Amsterdam a repetat isprava: a scos din Liga Campionilor, în returul sferturilor de finală încă o echipă de top a Europei, Juventus, graţie unui meci retur strălucitor. După o remiză (1-1) pe teren propriu, coechipierii lui De Jong au oferit o prestaţie încântătoare pe Juventus Stadium. „Bătrâna doamnă” a început bine (1-0, min. 28), marcând prin Cristiano Ronaldo, dar Van de Beek (min. 34) şi De Light (min. 67) au schimbat cursul jocului, în repriza secundă oamenii lui Erik ten Hag procurându-şi un număr mare de ocazii prin Donny de Beek (min. 51 şi 57), Ziyech (min. 53) şi Tadic (min. 63) în faţa unui adversar fără reacţie. Ajax a fost net superioară seducând prin intensitate, ca şi la Madrid, efectuând un pressing avansat, şi construind inspirat în momentul recuperării balonului. În două rânduri, în repriza secundă, portarul Wojcieck Szczesny a avut intervenţii magnifice la Hakim Ziyech (min. 52) şi Van de Beek (min. 57). Oamenii lui Massimiliano Allegre, care trecuseră de Atletico Madrid în faza anterioară a competiţiei (0-2, 3-0), au contat excesiv doar pe Cristiano Ronaldo, care şi aseară a marcat – la unica greşeală a lui Mathijs de Light, golul cu numărul 126 în C1. Pentru prima dată după nouă ani, Ronaldo nu va fi în semifinale competiţiei. La Juve, absenţa lui Giorgio Chellini în defensivă s-a resimţit şi golul lui De Light, în urma unui duel cu doi torinezi (Alex Sandro şi Rugani) a fost decisiv. Ajax este prima echipă care se califică în semifinalele C1, după ce a disputat trei tururi preliminare. Şi accede astfel pentru a patra oară în semifinalele competiţiei, după trecerea la noul format (1992-1993). Ajax face senzaţie în Europa, a titrat „De Telegraaf”, elogiind „micii copii” ai lui Johan Cruyff.