Liga Campionilor: Liverpool suferă şi câştigă

0
328

La 10 ani de la ultima apariţie, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, Inter Milano –locul 2 în Serie A- n-a reuşit pe „Giuseppe Meazza” (37.918 spectatori) să ameninţe calificarea în sferturi a lui Liverpool, pretendentă la trofeu. Învingătoare (2-0) prin golurile lui Roberto Firmino (min. 75) şi Mohamed Salah (min. 83), Liverpool are, de bună seamă, pe „Anfield”, peste trei săptămâni, prima şansă la calificarea în sferturile de finală. Jurgen Klopp a semnat al 50-lea succes în Liga Campionilor (în 88 de meciuri), devenind primul antrenor german cu un astfel de palmares. Aseară, prin înlocuirile făcute la pauză şi pe parcursul reprizei a doua şi-a demonstrat clasa. Dacă în prima repriză cele două echipe s-au anihilat reciproc, ameninţările lui Thiago Alcantara (min. 9), Sadio Mane (min. 14, 23) fiind compensate de transversala lui Hakan Calhanoglu (min. 16) şi o lovitură de cap a lui Milan Skiniar (min. 40), în finalul partidei „cormoranii” au punctat. Un eveniment: Hervey Elliot (18 ani şi 318 zile), titularizat de Klopp a devenit cel mai tânăr jucător în C1. Inter Milano a fost privată de Nicolo Barella (suspendat), dar cu toate acestea echipe lui Simone Inzaghi a crezut mult timp în victorie. Într-o altă partidă, RB Salzburg şi Bayern Munchen, pe „Red Bull Arena” (29.520 spectatori) au încheiat la egalitate (1-1). Cu o medie de vârstă de 23 ani şi 242 zile, echipa antrenată de Matthias Jaislle (33 ani) este cea mai tânără, în actuala fază finală a Ligii Campionilor. Golurile au fost realizate de C. Adamu (min. 21) respectiv Kingsley Coman (min. 90). Bayern Muchen îşi conservă invincibilitatea în C1, dar aseară a scăpat ca prin urechile acului.