Fotbal: Astra obţine in extremis o remiză cu Genk, în manşa tur a 16-imilor Europa League

0
371

Campioana României, Astra Giurgiu, a încheiat nedecis, scor 2-2, joi seară, pe teren propriu, cu formaţia belgiană KRC Genk, într-un meci contând pentru prima manşă a 16-imilor Europa League. Trupa lui Marius Șumudică s-a văzut condusă cu 1-0 şi 2-1, iar răspunsurile au venit din partea lui Budescu (43) şi Seto (90). De partea cealaltă, au punctat Castagne (25) şi Trossard (83). La 0-0, Astra a avut un penalty neacordat, după un fault la Budescu.

Celelalte rezultate

FK Krasnodar – Fenerbahce 1-0 (Claesson 4)

Ludogoreţ – FC Copenhaga 1-2 (Keşeru 81 /Andrianantenaina 2 aut., Toutouh 53; La gazde, pe lângă Keşeru – introdus pe teren în minutul 62, Cosmin Moţi a fost integralist)

Celta Vigo – Șahtior Doneţk 0-1 (Blanco 26)

Olympiakos – Osmanlispor 0-0 (La vizitatori, Raul Rusescu a jucat din minutul 81)

Gent – Tottenham 1-0 (Perbet 59)

FK Rostov – Sparta Praga 4-0 (Mevlja 15, Poloz 37, Noboa 40, Azmoun 68; La gazde, Andrei Prepeliţă a evoluat din minutul 83, în  tomp ce de partea cealaltă Bogdan Vătăjelu nu s-a aflat în lot)

Monchengladbach – Fiorentina 0-1 (Bernardeschi 44; La oaspeţi, Ciprian Tătăruşanu a fost integralist, iar Ianis Hagi nu a făcut parte din joc)

AZ Alkmaar – Lyon 1-4 (Jahanbakhsh 68 pen. / Tousart 26, Lacazette 45+2, 57, Ferri 90+5)

Athletic Bilbao – APOEL Nicosia 3-2  (Merkis 38 aut., Aduriz 61, I. Williams 72 / Efrem 36, Gianniotas 89)

Legia Varşovia – Ajax 0-0

Anderlecht – Zenit 2-0 (Acheampong 5, 31; La învingători, Nicolae Stanciu a jucat pînă în minutul 74, iar Alex Chipciu a intrat pe teren după o oră de joc)

Manchester Utd – St. Etienne 3-0 (Ibrahimovic 15, 75, 88 pen.)

Villarreal – AS Roma 0-4 (Emerson 32, Dzeko 65, 79, 86)

Hapoel Beer Sheva – Beşiktaş 1-3 (Barda 44 / William 42 aut., Tosun 60, Hutchinson 90+3; La gazde, Ovidu Hoban a jucat până în minutul 67)

PAOK Salonic – Schalke 0-3 (Burgstaller 27, Meyer 82, Huntelaar 90)

Manşa secundă este programată săptămâna viitoare.