Cupa Africii: Campioana, Algeria, în pericol de eliminare

0
379

Duminică a fost ziua surprizelor la Cupa Africii. Algeria a fost învinsă de Guineea Ecuatorială, scor 1-0, și campioana en-titre se află pe ultimul loc în Grupa E. Magrebienii au remizat în primul meci din grupă şi au nevoie de un succes în derby-ul din ultima rundă, cu Coasta de Fildeş, pentru a se califica.

Şi Coasta de Fildeș a obținut numai o remiză cu Sierra Leone, scor 2-2, ivorienii fiind egalaţi în minutul 90-3, din cauza unei gafe a portarului Badra Ali Sangare. Acesta s-a şi accidentat la acea fază şi în poartă a intrat pentru ultimul minut Serge Aurier, fundaș la Villarreal. Golgheterul actualei ediţii a Champions League, Haller, şi atacantul lui Arsenal, Pepe, punctaseră pentru naţionala “Elefanţilor”.

Grupa E

Coasta de Fildeș vs Sierra Leone 2-2 Au marcat: Haller ’25, Pepe ’65 / M.N. Kamara ’55, A. Kamara ’90+3
Algeria vs Guineea Ecuatorială 0-1 A marcat: Obiang ’70
Clasament: 1. Coașta de Fildeș 4 puncte, 2. Guineea Ecuatorială 3p, 3. Sierra Leone 2p, 4. Algeria 1p.