Patru românce în turul secund la Australian Open

0
347
Ana Bogdan

Româncele Sorana Cârstea, Simona Halep şi Ana Bogdan s-au calificat marţi în turul secund al turneului de la Melbourne, primul de Mare Şlem al anului.  Sorana Cârstea (27 ani, 36 WTA), a dispus cu 5-7, 6-4, 6-3 de kazaha Zarina Diyas, după două ore şi 19 minute. Românca a egalat astfel, 1-1, scorul meciurilor directe cu Diyas. Cârstea o va înfrunta în turul 2 pe cehoaica Lucie Safarova, care s-a impus cu 7-5, 6-3 în faţa australiencei Ajla Tomljanovic. Safarova (30 ani, 29 WTA) are 4-1 în meciurile directe cu Sorana. Simona Halep, numărul 1 mondial, s-a calificat şi ea în turul 2, după o victorie cu 7-6 (5), 6-1, în faţa australiencei Destanee Aiava, după o oră şi 51 de minute de joc în faţa unei adversare de 17 ani, care ocupă locul 193 în clasamentul mondial. Din păcate, Simona Halep s-a accidentat la gleznă pe parcursul jocului. Următorul meci al liderului mondial va avea loc joi, contra lui Eugenie Bouchard, canadianca ajunsă de pe locul 5, pe locul 112 WTA. Simona a declarat după meci: „Nu am început deloc bine meciul, însă cu trecerea timpului m-am relaxat şi am găsit loviturile câştigătoare. Am luptat să revin şi în setul secund am fost speriată un pic din cauza accidentării, dar apoi am reuşit să deschid terenul mai bine. Sunt puţin ingrijorată, pentru că am mai avut accidentări la gleznă. Trebuie să fac ceva ca să mă recuperez”. În sfârşit, Ana Bogdan (foto) a eliminat-o, scor 6-3, 6-2 pe favorita 11 de la AO, Kristina Mladenovic din Franţa, care nu mai câştigase un meci din iulie anul trecut, pierzând ultimele 15 dispute. În turul 2, Bogdan, locul 111 WTA, o va întâlni pe Iulia Putinţeva din Kazahstan, care a învins-o pe Heather Watson din Marea Britanie. Tot în turul 2 se mai calificase şi Irina Begu, care va juca în dimineaţa aceasta cu Petra Martic, din Croaţia.

Astăzi debutează şi probele de dublu. La feminin, avem mai multe reprezentante: perechea Begu-Niculescu (vs Lucic/Petkovic), Raluca Olaru, alături de Olga Savciuk (vs Kozlova/Putinţeva), Sorana Cârstea, alături de Maia Haddad (vs Kudermetova/Sabalenka). La masculin, Marius Copil, alături de sârbul Troicki vor întâlni perechea Ram/Sharan. Cuplul Rojer/Tecău se vor duela cu Duran/Molteni, în timp ce Florin Mergea şi Nenad Zimonijc vor avea o misiune grea în faţa favoriţilor 9, Marc Lopez şi Feliciano Lopez.