Eurohandbal 2018 – Islanda şi Austria, eliminate

0
316

O dată cu încheierea jocurilor în Grupele A şi B, Islanda şi Austria au fost eliminate din competiţie, în timp ce Suedia şi Franţa s-au calificat în grupele principale cu maximum de puncte.

Serbia a obţinut dramatic calificarea în Main Round. Plavii au învins Islanda cu 29-26, după ce erau conduşi la 3 goluri în minutul 48, apoi scorul era egal cu 3 minute înainte de final. Sârbii aveau nevoie însă de un succes a 4 goluri pentru a fi siguri de calificare, ei având nevoie ca Suedia să nu piardă cu Croaţia. Altfel, s-ar fi făcut un clasament în 3 pentru departajare şi Serbia ar fi fost eliminată. Suedia a jucat însă excelent în faţa gazdelor, a învins cu 35-31, şi a intrat cu 4 puncte în grupa principală, calificând în aceaşi timp şi Serbia. Islanda, care debutase cu un succes neverosimil contra Suediei, 26-24, pleacă acasă.

În grupa B, Franţa a trecut de Belarus cu 32-25, iar Norvegia a învins Austria cu 39-28, iar situaţia nu s-a schimbat cu nimic în clasament.

Grupa principală I va începe cu următorul clasament: 1. Suedia – 4p (+9), 2. Franţa – 4p (+8), 3. Croaţia – 2p (+6), 4. Norvegia – 2p (+4), 5. Belarus – 0p (-12), 6. Serbia – 0p (-15)