Mihăilă a marcat pentru naţionala under 19

0
350

La primul meci după accidentarea provocată de lovitura lui Laurenţiu Rus, Valentin Mihăilă, atacantul Craiovei, a marcat golul naţionalei under 19 a României în egalul, scor 1-1, cu selecţionata similară a Bulgariei, la Sliven. Menajat de Devis Mangia în disputa cu Sepsi OSK, Mihăilă a fost titular şi căpitan de echipă la naţionala pregătită de Dan Oprescu şi a punctat din penalty, în minutul 15. Gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 89, dar au egalat la ultima fază a jocului. Alţi doi jucători ai Ştiinţei au evoluat în acest meci, mijlocaşul Marian Şerban fiind integralist, iar Raoul Baicu a intrat în repriza secundă. Aflat şi el în lot, Luis Niţu a rămas pe banca de rezerve. A fost primul meci pentru tricolori la turneul de calificare la Turul de Elită, la care mai participă ţara gazdă, Bulgaria, şi echipele Greciei şi Gibraltarului. În celălalt meci al grupei, Grecia a învins-o cu 4-0 pe Gibraltar. Selecţionerul Dan Oprescu a folosit echipa: Cristea – A. Rus, Ehmann (Leca 40), Manolache, S. Şerban – M. Şerban, Chiriac (Toma 78) – Petrila, Sefer, Mihăilă (cpt.) – Al. Stoica (Baicu 56). Pentru tricolori vor urma meciurile cu Grecia, pe 17 noiembrie, şi contra Gibraltarului, pe 20 noiembrie. Ambele jocuri sunt programate la Stara Zagora, de la ora 14:30. Pentru a merge mai departe la Turul de Elită, ultima rundă înainte de EURO, naţionala U19 trebuie să se claseze pe unul dintre primele două locuri în grupă. Campionatul European, la care vor fi prezente doar opt selecţionate, va avea loc în iunie 2019, în Armenia.