Fotbal: Remize în amicalele de lux Anglia – Spania şi Italia – Germania. Ibericii au remontat spectaculos pe Wembley

0
316

Naţionalele Angliei şi Spaniei au terminat la egalitate, scor 2-2, într-un joc test disputat marţi seară, pe arena londoneză Wembley. Gazdele au condus cu 2-0, după reuşitele lui Lallana (9 pen.) şi Vardy. Ibericii au redus din diferenţă  în minutul 89, prin Iago Aspas, şi au smuls remiza tocmai în al 6-lea minut al prelungirilor, graţie unui gol semnat de Isco.

• Anglia: Hart (Heaton 46) – Clyne, Cahill (Jagielka 46), Stones, Rose (Cresswell 79) – Henderson, Dier – Sterling (Townsend 65), Lallana (Walcott 27), Lingard – Vardy (Rashford 67). Selecţioner: Gareth Southgate.
  • Spania: Reina –  Azpilicueta, I. Martinez, Nacho – Carvajal, Busquets (Nolito 78), Alcantara (A. Herrera 56), Vitolo (Koke 46) – Mata (I. Aspas 46), D. Silva (Isco 64)- Aduriz (Morata 64). Selecţioner: Julien Lopetegui.

Într-o altă partidă cu un afiş impozant, Italia şi Germania s-au neutralizat reciproc la Milano, scor 0-0. A fost o reeditare a unuia dintre sferturile de finală de la Euro 2016, câştigat de nemţi la loviturile de departajare, după 1-1 în timpul regulamentar. Italia şi Germania se mai întîlniseră o dată şi în primăvara acestui an, 4-1 pentru Mannschaft la Munchen.

• Italia: Buffon (Donnarumma 46) – Rugani, Bonucci, Romagnoli (Astori 46) – Zappacosta, De Rossi, Parolo, Darmian – Eder (Bernardeschi 68), Belotti (Sansone 88), Immobile (Zaza 89). Selecţioner: Giampeiro Ventura.
  • Germania: Leno – Howedes, Mustafi, Hummels (Tah 46) – Kimmich, Weigl (Gotze 70), Rudi, Gerhardt – Goretzka (Gnabry 60), Gundogan – Muller (Volland 60). Selecţioner: Joachim Low.