S-au ales câştigătorii concursului “Oltenia Star”

0
73

 

Alina Ionescu

Ediţia a V-a a concursului “Oltenia Star” – faza finală – s-a desfăşurat joi, 14 octombrie a.c. la Casa de Cultură a Studenţilor din Craiova. Membrii juriului au avut de ales între 55 de finalişti, tineri din tot judeţul Dolj.

Lupta pentru primele trei locuri a fost extrem de strânsă, diferenţa dintre ele, la puncte, fiind de doar 3 sutimi. “Anul acesta au participat tineri cu aptitudini artistice deosebite, motiv pentru care membrilor juriului le-a fost extrem de greu să facă departajarea. De altfel, ediţia din acest an confirmă, o dată în plus, că există tineri foarte talentaţi în judeţul Dolj. Amintim că toţi câştigătorii vor fi promovaţi în cadrul evenimentelor organizate de către noi, având astfel asigurată o rampă de lansare în diversele activităţi în care excelează”, a declarat Alina Ionescu, director executiv Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dolj.

Evenimentul a fost organizat de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dolj, Casa de Cultură a Studenţilor Craiova, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, Consiliul Judeţean al Elevilor Dolj, Radio România Actualităţi / Radio Oltenia Craiova, Palatul Copiilor Craiova, Ansamblul Folcloric „Maria Tănase”, Club Arti Craiova, Şcoala Populară de Arte „Cornetti” şi a avut drept scop descoperirea şi promovarea tinerilor talentaţi în domeniile muzicii, literaturii şi artelor plastice.

 

Câştigătorii concursului “Oltenia Star” ediţia a V-a

Categoria Muzică

  • Muzică uşoară: Premiul I – Ana Maria Roşculete (Colegiul Naţional „Elena Cuza”); Premiul al II-lea – Francisca Pârvănescu (Colegiul Naţional „Carol I”); Premiul al III-lea – Iuliana Opincaru (Colegiul Naţional „Ştefan Velovan”); Menţiune – Roxana Stoica  (Colegiul Naţional „Elena Cuza”); Adrei Roşca (Liceul Teoretic „Constantin Brâncoveanu”, Dăbuleni); Ştefan Ionete (Liceul Teoretic „Constantin Brâncoveanu”, Dăbuleni); Ştefania Făgeţeanu (Universitatea din Craiova); Adriana Preduţ (Colegiul Naţional „Carol I”); Mihaela Dobre (Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti”).
  • Muzică folk: Premiul I – Teodora Tanciu (Colegiul Naţional „Elena Cuza”); Premiul al II-lea – Andrei Fabian (Colegiul Naţional „Carol I”); Premiul al III-lea – Carmen Popescu (Şcoala nr. 2 Craiova); Menţiuni – Katy Ancuţa (Colegiul Naţional „Carol I”), Alexandra Turbatu (Şcoala Gimnazială nr. 18 „Sf. Dumitru”).
  • Muzică populară: Premiul I – Flavia Barbărasă (Liceul Teoretic „Constantin Brâncoveanu”, Dăbuleni); Premiul al II-lea – Alina Vlad (Palatul Copiilor); Premiul al III-lea – Iuliana Opincaru (Colegiul Naţional „Ştefan Velovan”); Menţiuni – Sorina Dobre (Palatul Copiilor), Ioana Dincu (Palatul Copiilor). Premii speciale: Premiul Ansamblului Folcloric „Maria Tănase” – Emilia Rotaru (Palatul Copiilor); Premiul Palatului Copiilor – Cosmin Bogdan, Premiul Fundaţiei Satul Românesc – Mileniul III – Denisa Dobrescu (Colegiul Naţional Economic „Gheorghe Chiţu”).

Categoria Arte Plastice

  • Caricatură: Premiul IPopeye Marinarul (Cătălin Niţu, Colegiul Naţional „Ştefan Odobleja”); Premiul al II-leaGredJoker (Dănuţ Staicu, Colegiul Naţional „Ştefan Odobleja”); Premiul al III-lea – Mister Been (Florin Ungureanu); Menţiune – Elena Udrea (Florin Buculea, Liceul Tehnologic Transporturi Auto).
  • Grafică: Premiul IRăbdarea e o virtute (Adriana Mogoşanu, Liceul de Arte „Marin Sorescu”); Premiul al II-leaNatura statică cu pahar (Lucia Alexandra Stanca, Colegiul Naţional „Carol I”); Premiul al III-leaÎn paşi de dans (Anisia Tătaru, Colegiul Naţional „Elena Cuza”); MenţiuniCloe (Aida Slobodniciuc, Liceul de Arte „Marin Sorescu”), Spirit (Aida Slobodniciuc, Liceul de Arte „Marin Sorescu”), Viaţa pustiului (Andreea Elena Iliescu, Şcoala nr. 22 „Mircea Eliade”), Perspectiva (Andrei Urucu,Colegiul Naţional „Ştefan Odobleja”), Amurg (Maria Gabriela Opriţă, Liceul de Arte „Marin Sorescu”), Portret (Lara Teodora Epîngeac, Colegiul Naţional „Carol I”), Talismanul Indian  (Gae Andrada Maria, Colegiul Naţional „Carol I”).
  • Pictură: Premiu IMijlocul lui cuptor (Viscol Ștefan Sebastian, Liceul de Arte „Marin Sorescu”); Premiul al II-leaPinguinul (Luchian Marinescu, Colegiul Naţional „Carol I”); Premiul al III-leaPhsihedelya (Cristina Mihaela Chirigiu, Colegiul Naţional „Carol I”); MenţiuniToamna (Ioana Paraschiv), Dansatori (Ancuta Roxana Vochescu, Colegiul Naţional „Carol I”), Misterul Mâinii (Constantina Cristina Tuţă, Liceul Tehnologic „Alexandru Macedonski” Melineşti); Premiu SpecialCeai şi conture (Cristina Mihaela Chirigiu, Colegiul Naţional „Carol I”).

Categoria Poezie

Premiul I: Eliza Pâslaru Trană; Premiul al II-lea – Janina Corina Zanfirescu; Premiul al III-lea – Ştefan Bîrtu; Menţiune – Lorena Gabriela Durău.