Liga Campionilor: Liverpool suferă dar câştigă

0
377

liverpoolÎn faţa lui Hoffenheim, pe Rhein-Neckar Arena, Liverpool a suferit nu puţin dar s-a impus finalmente cu 2-1. Hoffenheim, novice în cupele europene, din moment ce s-a aflat la primul său meci de cupă europeană din istorie, s-a despărţit, paradoxal, în vară de Sulle şi Sebastian Rudi, plecaţi la Bayern Munchen, recrutându-i pe Nordtveit şi Serge Gnabry. Meciul a început prost pentru cormorani, fiindcă în minutul 11, la o ciocnire geneunchi în genunchi între Lovren şi Gnabry, arbitrul olandez Bjoan Kuippers, ajutat de unul din asistenţi, a dictat penalty pentru gazde. Mignolet a respins execuţia modestă a lui Andre Kramaric şi cormoranii au depăşit un moment psihologic. Mai mult, au şi marcat prin tânărul fundaş lateral Alexander Arnold (18 ani), doar opt prezenţe în Premier League, titularizat de Jurgen Klopp, în absenţa lui Clyne. Sadio Mane şi Mohamed Salah pe flancuri şi Roberto Firmino pe centru au dat mare bătaie de cap defensivei celor de la Hoffenheim. În minutul 73, Milner, cu o execuţie luminoasă, dar şi cu concursul lui Nordveit, a dus scorul la 0-2. Gazdele vor reduce din diferenţă prin M. Uth (min. 87), un gol care le mai dă vagi speranţe. Deşi peste o săptămână pe Anfield va fi foarte greu. La conferinţa de presă şi Julian Nageslman şi Jurgen Klopp au spus că echipele lor meritau mai mult.