Liga I a început cu o remiză albă. Programul primei runde

0
348

O nouă ediţie a Ligii I a debutat joi seara cu duelul dintre FC Botoşani şi FCSB, încheiat fără goluri. Oaspeţii au ratat un penalty în repriza secundă, prin golgheterul campionatului trecut, Florin Tănase.

Azi sunt programate două partide, iar Ştiinţa joacă sâmbătă, de la ora 21.30, cu FC Argeş, meci arbitrat de Horia Mladinovici din Bucureşti, cunoscut drept arbitrul care lasă jocul liber până la limita durităţii sau chiar peste aceasta. De altfel, la ultimul joc condus de Mladinovici în Bănie, cu Sepsi, în play-off-ul trecut, Papp s-a accidentat şi va lipsi tot anul, Cicâldău a fost călcat în careul advers şi nu s-a dictat penalty, iar Baiaram a fost scos din joc din primul minut, fiind indisponibil o lună.

Mladinovici va fi ajutat de asistenţii Bogdan Gheorghe şi Alexandru Filip, iar rezervă va fi Florin Chivulete. Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) şi Imilian Şerbănică (Bragadiru).

Programul primei etape: FC Botoşani – FCSB 1-1, Sepsi – Clinceni, vineri, ora 18.30, CFR Cluj – Fcu, vineri, ora 21.30, Mediaş – Mioveni, sâmbătă, ora 18.30, „U” Craiova – FC Argeş, sâmbătă, ora 21.30, UTA – Farul, duminică, ora 18.30, Rapid – Chindia, duminică, ora 21.30, Dinamo – FC Voluntari, luni, ora 20.30.