Euro 2016: Anglia câştigă dramatic împotriva Ţării Galilor

0
315

Duelul sută la sută britanic, din grupa B, dintre Anglia şi Ţara Galilor, s-a încheiat cu victoria favoritei, scor 2-1, astăzi, printr-un gol înscris în primul minut al prelungirilor.
Galezii, aproape inexistenţi în ofensivă pe toată durata meciului, au intrat cu 1-0 la vestiare. Bale (42) a executat ca din tun o lovitură de la 30 de metri, Hart a aţipit între buturi şi Anglia nu-şi putea crede ochilor.
La pauză, Roy Hodgson a mutat genial, renunţând la Kane şi Sterling, pentru a-i introduce pe Vardy şi Sturridge, care aveau să răstoarne rezultatul. Vardy, cu mâna în gips, model Alibec, a avut nevoie de doar 10 minute să egaleze. Sturridge a centrat, Williams a deviat decisiv spre propria poartă, iar vârful lui Leicester a înscris din jumătate de metru.
Reduta galeză a capotat în minutul 90+1, când după un triunghi în viteză balonul a ajuns la Sturridge, care l-a învins pe Hennesey, la colţul scurt. Două puncte mari câştigate in extremis, după ce în runda inaugurală pierduseră acelaşi număr de puncte în manieră identică, contra Rusiei.
Anglia: Hart – Walker, Smalling, Cahill, Rose – Alli, Dier, Rooney – Lallana (Rashford 73), Kane (Vardy 46), Sterling (Sturridge 46). Selecţioner: Roy Hodgson.
Ţara Galilor: Hennessey – Gunter, Chester, Williams, Davies, Taylor – Allen, Ledley (D. Edwards 67), Ramsey – Bale, Robson-Kanu (J. Williams 72). Selecţioner: Chris Coleman.

În cealaltă partidă, marţi, Rusia – Slovacia 1-2.

Clasament: 1. Anglia 4p, 2-3. Slovacia, Ţara Galilor 3p, 4. Rusia 1p.

În ultima rundă (luni): Slovacia – Anglia, Rusia – Ţara Galilor.