Premier League: Manchester City, aproape de un nou titlu dar încă nesigur!

0
465

Doar remiză (2-2) în partida West Ham – Manchester City, pe London Stadium, dar scenariul a fost incredibil. West Ham a condus (2-0) la pauză prin dubla lui Jarod Bowen (min. 24, 45) –un coşmar pe care Manchester City nu-l mai trăise din decembrie 2019 într-o partidă cu Manchester United să fie condusă cu 2 goluri diferenţă, dar după pauză fizionomia partidei s-a schimbat. O victorie a „cetăţenilor” le aducea titlul. La reluare Jack Grealish a redus din diferenţă (min. 49) pentru ca fundaşul central Vladimir Coufal, de la gazde, printr-un autogol (min. 69) să restabilească egalitatea. În min. 86 Ryad Mahrez a ratat un penalty sau mai exact portarul Fabianski l-a apărat, amânând deznodământul. City are 4 pct. avansa faţă de FC Liverpool care îşi dispută mâine partida restanţă cu Southampton. În caz de victorie a „cormoranilor”, ultima etapă, în care atât City cât şi Liverpool evoluează pe teren propriu, este decisivă. City primeşte pe Aston Villa al cărei antrenor Steven Gerrard ca jucător (1998-2015) a evoluat la FC Liverpool şi speră îndreptăţit să-i succeadă lui Jurgen Klopp. FC Liverpool, câştigătoarea Cupei Angliei şi finalista Ligii Campionilor, primeşte în ultima etapă pe Anfield pe Wolverhampton. Alte rezultate: Aston Villa – Crystal Palace 1-1, Everton – Bretford 2-3, Wolverhampton – Norwich 1-1, Leeds – Brighton 1-1.