Liga Campionilor: Benfica în premieră după 6 ani

0
466

Surpriză mare pe Johan Cruyff Arena: Benfica s-a impus (1-0) prin golul lui Darwin Nunez (min. 77) şi după 2016 se regăseşte în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. A fost o partidă cu suspans maxim. Ce paradox: în ultima partidă de campionat, Benfica a realizat doar remiză (1-1) cu modesta Vizela, o contraperformanţă şi se află la 12 puncte de FC Porto fără orice şansă la titlu. În timp ce liderul Eredivisie (2 pct. avans faţă de PSV) cu o singură înfrângere în ultimele 10 etape, părea realmente favorita partidei. În minutele de prelungire (90+2) Roman Yaremciuc a ratat majorarea scorului scăpat singur cu portarul Onana. Oamenii lui Nelson Verissimo, prin abnegaţie şi curaj, au reuşit o calificare nesperată elogiată de toată presa lusitană de astăzi. Cuplul de fundaşi centrali Otamendi-Vertonghen, este remarcat pentru maniera în care s-a putut apăra în faţa ivorianului Sebastian Haller şi sârbului Duşan Tadic.