Premier League: Liverpool câştigă în bârlogul lupilor

0
443

Unicul gol al partidei dintre Wolverhampton şi FC Liverpool a fost marcat de internaţionalul portughez Diogo Jota (min. 45+2), pe un contra-atac bine condus de Sadio Mane. Paradoxal autorul golului s-a transferat în vara trecută chiar de la Wolverhampton. Liverpool care nu pierduseră pe Molineux din 1981 avea nevoie vitală de victorie pentru a-şi conserva şansele de prezenţă în ediţia viitoare a Ligii Campionilor. Partida a avut un final tensionat: mai întâi Mohamed Salah, după ce a câştigat un duel cu portarul Rui Patricio, a marcat, dar arbitrul a anulat golul pe motiv de offside al egipteanului la pasa lui Oxlade Chamberlain. La aceeaşi fază portarul Rui Patricio s-a accidentat grav într-o ciocnire cu coechipierul său Conor Coady, rămânând pe gazon timp de 14 minute. „Lupii” făcuseră trei schimbări, dar datorită faptului că portarul s-a accidentat la cap, regulamentul permite şi a patra schimbare. Partida  s-a prelungit în total 18 minute, şi s-a terminat sub semnul îngrijorării provocată de accidentarea portarului echipei gazdă. La 5 puncte de locul 4 care asigură participarea în C1, Liverpool (locul 6 – 46 p) poate spera.