Liga Campionilor. Atletico Madrid a câştigat războiul nervilor

0
343

Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor trecând, aseară, pe „Vicente Calderon” (50.135 spectatori) de PSV Eindhoven, după executarea loviturilor de departajare (8-7), într-o dublă fără gol, îm 120 de minute de joc, o premieră în istoria competiţiei. În faţa unui PSV – liderul Eredivisie – ultra-defensiv, Atletico nu a avut inspiraţia dorită şi Antoine Griezmann a irosit singura ocazie de gol, din prima parte a partidei, faţa în faţă cu portarul Zeroen Zoet. La rândul lor, Locadia şi De Jong au creat mari emoţii portarului Oblak. Atletico a sperat să înscrie golul calificării, care nu a venit, deşi Gimenez (min. 48), Fernandez (min. 51), Filipe Luis (min. 62), Fernando Torres (min. 87) au irosit reale oportunităţi. Zeroen Zoet, de la oaspeţi, nu a primit gol în ultimele cinci meciuri din C1 şi a apărat şi un penalty în partida cu CSK Moscova. Reamintim că, la scorul de 7-7 la penalty-uri, olandezul L. Narsingh a trimis balonul în transversală, după care Juanfran a înscris golul calificării.