Baschetbaliştii au început cu dreptul noul sezon

0
365

SCMU Craiova s-a impus cu 95-89 în deplasare în faţa celor de la Dinamo Ştiinţa Bucureşti

Echipa de baschet a Craiovei a început campionatul cu etapa a doua a Ligii Naţionale, după ce şi-a amânat partida din runda inaugurală, cu Steaua. Debutul a fost fericit, fiindcă baschetbaliştii de la SCMU s-au impus în deplasare cu 95-89 în faţa celor de la Dinamo Ştiinţa Bucureşti, pe sferturi: 25-22, 32-26, 20-12, 18-29. Cel mai bun jucător al Craiovei a fost Goran Gajovic, care a reuşit 23 de puncte, 9 recuperări, 4 assist-uri şi 4 intercepţii, având un indice de eficenţă 34.  La Craiova au evoluat şi ultimele achiziţii, americanul Mo Curry, adus săptămâna trecută, cât şi croato-bosniacul Aleksandar Radukic, un pivot de 27 de ani şi 2.07, care ultima dată a jucat în Polonia, la Starogard Gdansk şi a semnat cu SCMU cu o zi înainte de primul meci al sezonului. Antrenorul Aco Todorov a mizat pe jucătorii: Gajovic 23 de puncte, Mijajlovic 19, Boone 18, Troupe 14, Curry 12, Radukic 4, Casale 2, Berceanu 2, Ionescu 1, B. Popa.

Macedoneanul Aco Todorov a făcut analiza meciului, pentru totalbaschet: „Singurul lucru care mă mulţumeşte este că am câştigat. Nu sunt bucuros de felul în care ne-am apărat, pentru cele 11 mingi pierdute în repriza a doua, nu sunt fericit de modul cum am reacţionat la apărarea lor agresivă, pentru că, la cum s-a jucat, am crezut că vom câştiga la 15-16 puncte. În schimb, am tremurat până la final. Am avut un efort colectiv destul de bun, cu 23 de pase decisive, chiar dacă am avut de suferit din cauza accidentărilor. Am pierdut doi jucători din cauza accidentărilor, Mo Curry a venit săptămâna trecută, Radukic a venit cu o zi înaintea meciului cu Dinamo. El nici nu trebuia să joace în acest meci, dar când Boone a fost eliminat, a trebuie să-l introduc pe teren, deşi avea doar un antrenament cu echipa. Am jucat 32-33 de minute bine ca echipă”. Următorul meci al echipei din Bănie este sâmbătă, în Sala Polivalentă, cu CSU Sibiu.