Serie A: Ciro Immobile scufundă „Bătrâna doamnă”

0
338

Juventus Torino se impusese în ultimele şase partide de Serie A în faţa lui Lazio Roma, fără a primi gol. Anul trecut pe Juventus Stadium, victoria lui Juve fusese parafată de Dybala şi Higuain. Şi aseară gazdele au deschis scorul prin Diego Costa (min. 24), aflat la primul său gol în şase meciuri de Serie A. Gazdele au ratat în continuare majorarea scorului şi a apărut…Ciro Immobile (min. 47 şi min. 53 din penalty). Cu 15 goluri marcate în toate competiţiile, internaţionalul italian este golgetertul marilor campionate europene. În minutele de prelungire, min. 97, Juventus a ratat un penalty prin Dybala, portarul Strakosha anticipând execuţia. Pentru prima dată din 2003, Lazio a câştigat contra lui Juventus. Într-o altă partidă Napoli a câştigat în deplasare contra lui AS Roma (0-1).