Bundesliga: Borussia Dortmund pierde, pe teren propriu, după 41 de partide

0
319

După 41 de partide fără înfrângere pe Iduna Park (80.100 de spectatori), Borussia Dortmund, lidera clasamentului a pierdut 2-3, în faţa lui RB Leipzig, după o partidă tensionată. Au marcat P. Aubameyang (min. 4 şi min. 64 -penalty), respectiv M. Sabitzer (min. 10), Y. Poulsen (min. 25) şi J. Augustin (min. 49-penalty). În dificultate în Liga Campionilor, jucătorii lui Peter Bosz se arătau în formă în campionat şi luaseră avans faţă de Bayern Munchen în clasament. Dacă Borussia n-a putut conta pe Schurrle, Rode, Schmelzer, Reus, Piszczek, Guereiro şi Durm, oaspeţii l-au avut pe banca de rezerve pe Timo Werner golgeterul echipei. În minutele de prelungire Aubameyang ar fi putut egala, dar portarul oaspeţilor a avut o intervenţie de excepţie, Yarmolenko reluând balonul peste transversală din câţiva metri. Ambele echipe au avut câte un eliminat: Sokratis  (min. 46) şi Ylsanker (min. 56). Video-asistenţa s-a aflat în centrul polemicii, arbitrul Deniz Aytekin, nevăzând utilitatea acestuia la penalty-ul şi eliminarea acestuia (min. 46). Alte rezultate: Stuttgart-Koln 2-1; Bayern Munchen-Freiburg 5-0; Hannovra-Frankfurt 1-2; Hertha Berlin-Schalke 04 0-2; Hoffenheim-Augsburg 2-2; Mainz-Hamburg 3-2.