Macedonia a învins „tineretul” lui Moldovan

0
474

Naţionala under 21 a României, antrenată de Viorel Moldovan, a pierdut cu 2-1 în faţa reprezentativei similare a Macedoniei, într-o partidă amicală disputată la Skopje. Primul gol al macedonenilor a fost marcat de David Bubunski, jucător legitimat la Barcelona B, în minutul 30, brigada de arbitri din Macedonia considerând că mingea a depăşit cu puţin linia porţii. Macedonenii au majorat scorul în minutul 62. Pentru România a marcat Mihai Bălaşa, cu capul, după centrarea lui Alexandru Mitriţă, în minutul 69. După fluierul final, Dorin Rotariu a primit cartonaşul roşu pentru proteste în faţa arbitrului. Viorel Moldovan a folosit echipa: Valentin Cojocaru – Mihai Bălaşa (cpt.), Ioan Neag (68 Bogdan Ţâru), Deian Boldor, Steliano Filip – Iulian Cristea, Alexandru Dan – Claudiu Bumba, Gabriel Iancu, Florin Tănase (68 Dorin Rotariu) – Valentin Balint.

Tineretul pierduse calificarea la turneul final de anul viitor, terminând preliminariile cu un eşec istoric contra Germaniei, scor 0-8.