Liga Campionilor – prima etapă a grupelor: Real Madrid câştigă dramatic în faţa lui Sporting, Dortmund şi City înscriu împreună de 10 ori! Rezultatele complete şi marcatorii

0
261

Deţinătoarea trofeului, Real Madrid, a repurtat, miercuri seară, pe Bernabeu, un succes, deloc scontat la un moment dat, în compania lui Sporting Lisabona, scor 2-1, după ce a fost condusă până în minutul 88. Lusitanii au deblocat tabela în startul părţii secunde (47), prin Bruno Cesar. Cu un minut înainte de finele timpului regulamentar, Cristiano Ronaldo, dintr-o lovitură liberă, şi-a penalizat fosta echipă, aşa cum făcuse şi în cele două ocazii anterioare, pe vremea când îmbrăca tricoul lui Man. Utd. Cele trei puncte au rămas la Madrid datorită lui Alvaro Morata, care a înscris cu o lovitură de cap, în al patrulea minut al prelungirilor. Scorul serii a fost realizat în celălalt meci al acestei grupe (F), Dortmund câştigând cu 6-0 pe terenul Legiei Varşovia. O victorie categorică şi-a trecut în cont şi City, 4-0 cu Monchengladbach, într-un meci ce ar fi trebuit să se dispute marţi, dar care a fost amânat din cauza unei furtuni care s-a abătut asupra Manchesterrului.

• Rezultatele integrale şi marcatorii partidelor de miercuri
  • GRUPA C
  • Manchester City – Monchengladbach 4-0 (Aguero 8, 28 pen., 77, Iheanacho 90+1)
  • GRUPA E
  • Leverkusen – ȚSKA Moscova 2-2 (Mehmedi 9, Calhanoglu 15 / Dzagoev 36, Eremenko 38)
  • Tottenham – AS Monaco 1-2 (Alderweireld 45 / Bernardo Silva 15, Lemar 31)
  • GRUPA F
  • Real Madrid – Sporting Lisabona 2-1 (Cr. Ronaldo 89, Morata 90+4 / Bruno Cesar 47)
  • Legia Varşovia – Dortmund 0-6 (Gotze 7, Sokratis 15, Bartra 17, Guerreiro 51, Castro 76, Aubameyang 87)
  • GRUPA G
  • Bruges – Leicester 0-3 (Albrighton 5, Mahrez 29, 61 pen.)
  • Porto – Copenhaga 1-1 (Otavinho 13 / Cornelius 52)
  • GRUPA H
  • Lyon – Dinamo Zagreb 3-0 (Tolisso 13, Ferri 49, Cornet 57)
  • Juventus – Sevilla 0-0
  • Iată ce s-a întâmplat şi marţi
  • GRUPA A
  • Paris SG – Arsenal 1-1 (Cavani 1 / A. Sanchez 77)
  • FC Basel – Ludogoreţ 1-1 (Steffen 80 / Jonathan Cafu 45)
  • GRUPA B
  • Dinamo Kiev – Napoli 1-2 (Harmash 26 / Milik 36, 45+2)
  • Benfica – Beşiktaş 1-1 (Cervi 12 / Talisca 90+3)
  • GRUPA C
  • Barcelona – Celtic 7-0 (Messi 3, 27, 60, Neymar 50, Iniesta 59, Suarez 75, 88)
  • GRUPA D
  • Bayern Munchen – Rostov 5-0 (Lewandowski 28 pen., Mullwr 45+2, Kimmich 53, 60, Bernat 90)
  • Eindhoven – Atletico Madrid 0-1 (Saul 43)