18 ani de la ultimul joc european în Bănie

0
308

Universitatea Craiova a revenit anul trecut în cupele europene, după o pauză de 17 ani, dar a disputat jocul cu AC Milan la Severin, deoarece noul „Ion Oblemenco” nu era terminat. Astfel, meciul cu RB Leipzig este primul organizat în Bănie după 18 ani, de la cel din primul tur preliminar al Cupei UEFA, dintre Universitatea şi macedonenii de la Pobeda Prilep, scor 1-1. Atunci, Cornel Papură înscria în minutul 30 şi acela avea să fie ultimul gol al Craiovei în Europa până la cel înscris de Ivan Martic la Leipzig. Astfel, de 420 de minute de joc şi 18 ani au avut nevoie oltenii pentru a mai puncta în Europa.

Echipa Craiovei din meciul cu Pobeda din Bănie a fost: D. Bogdan – Stoican (61 C. Dobre), Alistar (48 Baldovin), Naicu, Fl. Bătrânu, I. Dragomir – M. Sava, Papură, M. Mitu – Călin (53 Bărcăuan), Cl. Niculescu.