Cupa Africii(CAN): În finală Algeria şi Senegalul!

0
369

Două semifinale, de-a dreptul nebune, ieri, la Cairo şi Alexandria, în care s-au impus Algeria (2-1 cu Nigeria) şi Senegalul (1-0 cu Tunisia). Algeria dispută o finală CAN, vineri 19 iulie a.c., după 29 ani de aşteptare, iar Senegalul după… 17 ani (2-3 d.l.p., cu Camerun în 2002) aşa că bucuria suporterilor algerieni, care a depăşit limitele la Paris, Marsilia, Lyon, unde s-au făcut arestări, poate fi înţeleasă. Partida de la Cairo a avut dramatismul ei: fenecii au deschis scorul prin autogolul fundaşului central nigerian W. Troost-Ekong (min. 40), Odion Igholo (min. 72 – pen) a egalat, iar în prelungiri, jucătorul lui Manchester City, R. Mahrez (90+5) a marcat golul victoriei dintr-o lovitură liberă impecabil executată. În ultima secundă a timpului regulamentar. În cealaltă semifinală, fiecare echipă a ratat câte un penalty, în repriza secundă, prin Sassi (min. 75) respectiv Saivet (min. 81) şi abia în prelungiri (min. 100), Dylan Bron a marcat in propria poartă. Arbitrul etiopian Bamlak Tessema Weyesa a dictat şi un al doilea penalty pentru tunisieni, decizia fiind schimbată după consultarea VAR. Internaţionalul senegalez, Sadio Mane, de la F.C. Liverpool, devine un serios candidat la Balonul de Aur, putând succeda liberianului George Weah, unicul african care a primit înalta recompensă în 1995. Senegalul, din păcate, va fi privat de serviciile talentatului apărător central, Kalidou Koulibaly (28 ani) de la A.C. Napoli, pentru două cartonaşe galbene adiţionate anterior, în finala cu Algeria.