Euro 2016: Rezultate surprinzătoare în startul Grupei F! Ungaria învinge Austria, Portugalia se împiedică de debutanta Islanda

0
269

Rivala României din preliminarii, Ungaria, a reuşit un succes puţin scontat în faţa Austriei, scor 2-0, marţi seară, în meciul de debut al ultimei grupe (F) de la CE. Partida, disputată la Bordeaux, a fost decisă de punctele lui Adam Szalai (62) şi Zoltan Stieber (87). De la jumătatea reprizei secunde, austriecii au evoluat cu un om mai puţin, după ce Aleksandar Dragovic a fost eliminat pentru cumul de „galbene” (33, 66).

• AUSTRIA: Almer – Klein, Dragovic (iii), Hinteregger, Fuchs – Baumgartlinger, Alaba – Harnik (Schopf 78), Junuzovic (Sabitzer 60), Arnautovic – Janko (Okotie 65). Selecţioner: Marcel Koller.
  • UNGARIA: Kiraly – Fiola, Guzmics, Lang, Kadar – Gera, Nagy – Nemeth (iii) (Pinter 89), Kleinheisler (Stieber 79), Dzsudzsak – Szalai (Priskin 69). Selecţioner: Bernd Storck.

În cealaltă partidă a grupei, Portugalia a fost ţinută în şah de debutanta Islanda, scor 1-1, la Saint Etienne. Cu Ronaldo şi Nani la turaţie maximă, nordicii au avut 30 de minute imposibile în prima repriză, perioadă în care atunci când lusitanii n-au ratat incredibil s-a opus golului portarul-erou Halldorsson. Portarul islandez nu a mai putut face însă nimic în minutul 31, gol Nani.

Într-o repriză secundă în care toată lumea îşi punea problema diferenţei cu care Portugalia va reuşi să învingă, Islanda a dat lovitura. Birkir Bjnarson a înscris surprinzător în minutul 50 şi jocul s-a transformat în unul de apărare aglomerată – contraatac pentru insulari. Ronaldo şi Nani nu au mai putut înscrie, în ciuda numărului mare de ocazii, iar intrarea târzie a unui Quaresma încă nerefăcut nu a putut decide meciul.

• Portugalia: Rui Patricio – Vieirinha, Pepe, R Carvalho, Guerreiro – Danilo, Joao Mario (Quaresma 76), Moutinho (R. Sanches 71), Gomes (Eder 84) – Nani, Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.
  • Islanda: Halldorsson – Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Skulason – B. Gudmundsson (E. Bjarnason 90), Gunnarson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason – Bodvarsson, Sigthorsson (Finnbogason 81). Selecţioneri: Lars Lagerback, Heimir Hallgrímsson.

În runda viitoare, sâmbătă: Islanda – Ungaria (19:00), Portugalia – Austria (22:00).