Preliminarii Euro 2016 – Etapa a 6-a

0
65

Rezultate consemnate duminică

GRUPA C: Slovacia – Macedonia 2-1 (Salata 8, Hamsik 38 / Ademi 69), Belarus – Spania 0-1 (David Silva 45), Ucraina – Luxemburg 3-0 (Kravets 49, Garmash 57, Konoplyanka 87). Clasament: 1. Slovacia 18p, 2. Spania 15p, 3. Ucraina 12p, 4. Belarus 4p, 5. Macedonia 3p, 6. Luxemburg 1p.

GRUPA E: Estonia — San Marino 2-0 (Zenjov 35, 63), Slovenia – Anglia 2-3 (Novakovic 37, Pecnik 84 / Wilshere 57, 73, Rooney 86), Lituania – Elveția 1-2 (Cernych 64 / Drmic 69, Shaqiri 84). Clasament: 1. Anglia 18p, 2. Elveția 12p, 3. Slovenia 9p, 4. Estonia 7p, 5. Lituania 6p, 6. San Marino 1p.

GRUPA G: Liechtenstein – Moldova 1-1 (Wieser 21 / Boghiu 44), Rusia – Austria 0-1 (Janko 33), Suedia – Muntenegru 3-1 (Berg 38, Ibrahimovic 40, 44 / Damjanovik 64 pen.)Clasament: 1. Austria 16p, 2. Suedia 12p, 3. Rusia 8p, 4. Muntenegru 5p, 5. Liechtenstein 5p, 6. Moldova 2p.

Iată ce se întâmplase anterior și în celelalte grupe

Vineri

Grupa A: Islanda – Cehia 2-1 (Gunnarsson 60, Sightorsson 76 / Dockal 55), Letonia- Olanda 0-2 (Wijnaldim 67, Narsingh 71), Kazahstan – Turcia 0-1 (Arda Turan 83). Clasament: 1. Islanda 15p, 2. Cehia 13p, 3. Olanda 10p, 4. Turcia 8p, 5. Letonia 3p, 6. Kazahstan 1p.

Grupa B: Țara Galilor – Belgia 1-0 (Bale 25), Bosnia – Israel 3-1 (Visca 42, 75, Dzeko 45+2 pen. /Ben Haim II 41), Andorra – Cipru 1-3 (Dossa Junior 2 aut. / Mitidis 13, 45, 53). Clasament: 1. Țara G. 14p, 2. Belgia 11p, 3. Cipru 9p, 4. Israel 9p, 5. Bosnia 8p, 6. Andorra 0p.

Grupa H: Croația – Italia 1-1 (Mandzukic 11 / Candreva 36 pen.), Malta – Bulgaria 0-1 (Popov 56), Norvegia – Azerbaidjan 0-0. Clasament: 1. Croația 14p, 2. Italia 12p, 3. Norvegia 10p, 4. Bulgaria 8p, 5. Azerbaidjan 4p, 6. Malta 1p.

Sâmbătă

Grupa D: Polonia – Georgia 4-0 (Milik 62, Lewandowski 89, 90+2, 90+3), Irlanda  Scoția 1-1 (Walters 38 / O Shea 47 aut.), Gibraltar – Germania 0-7 (Schurrle 28, 65, 71, Kruse 47, 81, Gundogan 51, Bellarabi 57). Clasament: 1. Polonia 14p, 2. Germania 13p, 3. Scoția 11p, 4. Irlanda 9p, 5. Georgia 3p, 6. Gibraltar 0p.

GRUPA F: Irlanda de Nord – ROMÂNIA 0-0, Finlanda – Ungaria 0-1 (Stieber 82), I-le Feroe – Grecia 2-1 (Hansson 32, Olsen 70 / Papastathopoulos 84). Clasament: 1. ROMÂNIA 14p, 2. Irlanda N. 13p, 3. Ungaria 11p, 4. Feroe 6p, 5. Finlanda 4p, 6. Grecia 2p.

Grupa I: Armenia – Portugalia 2-3 (Pizzelli 14, Mkoian 72 / Cr. Ronaldo 29 pen., 55, 58), Danemarca – Serbia 2-0 (Yurary 13, Poulsen 87). Albania a stat. Clasament: 1. Portugalia 12p, 2. Danemarca 10p, 3. Albania 7p (- 1 joc), 4. Serbia 1p, 5. Armenia 1p.

Se califică direct la turneul final primele două clasate din cele 9 grupe, plus echipa de pe locul 3 cu cea mai bună linie de clasament. Celelalte echipe ce vor încheia pe ultima treaptă a podiumului vor disputa duble de baraj, câștigătoarele mergând și ele în Franța.