Copa America: Brazilia in extremis, Columbia…scufundată

0
317

Brazilia a câştigat primul său meci în Cupă, cu Peru, scor 2-1, dar a trebuit să aştepte prelungirile, 90+2, pentru ca Douglas Costa, de la Şahtior, să marcheze golul victoriei, în urma unei pase luminoase primite de la Neymar. Acesta deschisese scorul în minutul 5, înscriind al 44-lea gol pentru Selecao. Surpriza a oferit-o Venezuela, în partida cu Columbia, la Rancagua. Jose Pekerman a trimis în teren cea mai bună echipă, cu Cuadrado şi James Rodriguez la susţinerea lui Bacca şi Falcao. N-a rezultat nimic. Unicul gol a fost marcat de Rondon (60). Surprinzător, victoria Venezuelei este considerată a 5-a în 56 de meciuri de Copa America. Joi, Columbia întâlneşte Brazilia, într-o partidă cu multe amintiri (revedere Zuniga-Neymar) şi pentru a se califica mai departe trebuie să câştige.